از راه‌اندازی قطار نجات در زنجان تا تکذیب شکستگی سد سفیدکمر-اموزش الکترونیکی

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، پنجمین جلسه شورای مدیریت بحران استان زنجان با توجه به ورود جدیدترین سامانه بارشی به استان زنجان و همچنین احتمال وقوع سیلاب در برخی از شهرستان‌ها تشکیل شد.

در ابتدای این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در زمان فعالیت سامانه بارشی اول در استان ارائه شد.

همچنین در این جلسه گزارشی از تمهیدات دستگاه‌های استان و آمادگی برای مقابله با بحران و وقوع سیل ارائه شد.

یکی از موضوعاتی که در این جلسه مطرح و نسبت به شفاف‌سازی آن اقدام شد، بحث شایعات مطرح شده درباره شکستگی سد سفیدکمر بود که موجب نگرانی‌هایی شده بود که این امر از سوی مسؤولان رد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان در این جلسه گزارشی از وضعیت حمل و نقل ریلی و هوایی استان زنجان ارائه کرد و اظهار داشت: با توجه به احتمال وقوع سیلاب در برخی از شریان‌‌های حمل و نقلی گزارشی از این راه‌ها گرفته شده و همه دستگاه‌های زیرمجموعه به صورت آماده‌باش این شریان‌ها را پایش می‌کنند.

مسعود بیات‌منش با اشاره به اینکه زنجان از نظر حمل و نقل ریلی و هوایی مشکلی ندارد، اضافه کرد: هم اکنون جابه‌جایی روزانه 15 هزار نفر از راه‌آهن زنجان در حال انجام است، آماری که در مواقع بحران تا 40 هزار نفر نیز قابل افزایش است.

وی ادامه داد: البته قطار نجات نیز به صورت آماده‌باش کامل فعال بوده و ادوات و تجهیزات لازم را از جمله جرثقیل و بیل مکانیکی و لودر را برای بازسازی خط ریلی دارد و این قطار در ایستگاه زنجان فعال است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان افزود: همچنین برای بالا بردن ضریب ایمنی قطارها، ایمنی قطار قبل از حرکت قطارها بازبینی می‌شود، تا مشکلی نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر همه نیروهای فرودگاه زنجان آماده‌باش هستند، افزود: پرواز زنجان- مشهد نیز بدون مشکل انجام شد.

*پیش‌بینی بارش 10 تا 15 میلی‌متری در زنجان

در ادامه این جلسه رئیس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان زنجان نیز ضمن ارائه گزارشی از وضعیت جوی استان زنجان طی 24 ساعت آینده و وضعیت ورود سامانه بارشی به استان اظهار کرد: موج اول سامانه بارشی از زنجان عبور کرد و بارش‌هایی نیز در استان موجب شد.

سونا صرفی با اشاره به اینکه موج دوم از ساعت 10 صبح یکشنبه وارد شد، تصریح کرد: بر همین اساس بارش‌ها شدت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در پی ورود سامانه‌های بارشی میزان بارش در زنجان 8.5 میلی‌متر و خرم‌دره 19.4 میلی‌متر بوده است، اضافه کرد: در همه شهرستان‌ها بارش‌های این چنینی روی داده است.

رئیس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان زنجان ادامه داد: البته طبق پیش‌بینی هواشناسی استان نیمه جنوبی استان در روز یکشنبه بارندگی داشت.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیشترین بارش ثبت شده در استان در قیدار با 65 میلی‌متر بوده است، اضافه کرد: برای امروز نیز بارش 10 تا 15 میلی‌متری پیش‌بینی شده است.

صرفی گفت: در مجموع برای زنجان بارشی حدود 20 تا 30 میلی‌متر از محل موج دوم سامانه بارشی پیش‌بینی می‌شود.

*خسارت بارش باران به 10 منزل روستایی

معاون بنیاد مسکن استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه یکی از مناطق در معرض آسیب در اثر بارش‌ها منازل مسکونی روستایی هستند، اظهار کرد: بر همین اساس با توجه به گستردگی بارش ها و بروز حوادث احتمالی در روزهای اخیر، کارشناسان بنیاد مسکن استان برای کمک به روستائیان و برآورد خسارت‌های احتمالی همزمان با شدت گرفتن بارش‌ها بلافاصله به مناطق آسیب دیده اعزام شدند.

موسوی تصریح کرد: بر همین اساس دفاتر بنیاد مسکن در همه شهرستان‌ها آماده باش بوده و سریعا ارزیابان به منقطع اعزام می‌شوند تا برآوردی از خسارات وارده داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون خسارت وارد به منازل مسکونی روستایی 10 مورد با 108 میلیون تومان بوده است، اضافه کرد: خوشبختانه حادثه چندانی در استان نداشتیم که موجب خسارات زیادی در مناطق روستایی شود.

*فعالیت 500 واحد غیرمجاز پرورش ماهی در ماهنشان

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان زنجان نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از فعالیت محیط زیست استان زنجان و خطرات احتمالی که محیط زیست را تهدید کند، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار گیرد، پرورش ماهی در شهرستان ماهنشان است.

اسدی گفت: متاسفانه در منطقه ماهنشان 500 واحد غیر مجاز داریم که به صورت غیرمجاز فعالیت دارند که لازم است که اینها در بستر هستند یا نیستند از نظر استقرار مشکل دارند یا خیر.

*آگاه‌سازی بانوان برای کاهش خسارات و خطرات

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری زنجان نیز در این جلسه اظهار کرد: با توجه به اینکه بانوان نقش مهمی در ایجاد تثبیت و آرامش جامعه دارند از همین رو در بحث اطاع رسانی و آگاهی بخشی در زمینه وقوع حوادث احتمالی مورد توجه قرار گرفته است.

ماهرخ بلوری گفت: در همین راستا کلیپ‌ها و متن‌هایی تهیه شده و از طریق گروه‌های مرجع و شرکت‌ها و همینطور سازمان های مردم نهاد تمام کلیپ‌ها ارسال شده است.

انتهای پیام/73005

 

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *