اقتصاد فرهنگ و هنر؛ پیشران مثلث توسعه اقتصادی ـ فرهنگی-اموزش الکترونیکی

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، جعفر مروارید اقتصاد فرهنگ و هنر، پیشران مثلث توسعه اقتصادی ـ فرهنگی دانست و گفت: برای تحقق مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، نمایشگاه فصلی «گذر فرهنگ و هنر» با هدف ارائه آثار هنری وابسته به صنایع  فرهنگی در کوهسنگی مشهد برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: این نمایشگاه با حضور 100 هنرمند در 45 غرفه، از 26 تا 30 مرداد ماه به مدت 5 روز در کوهسنگی مشهد از ساعت 19 تا 23 میزبان علاقه‌مندان و هنردوستان است.

وی افزود: توسعه مفهومی غایی و پیشرانی مهم برای حرکت رو به جلوی جوامع به حساب می‌آید، نقش بنیادین اقتصاد در شکل‌گیری توسعه به معنای متوازن و کامل آن همواره مورد توجه جدی بوده، تحولات روزافزون جوامع الگوهای اقتصادی زمینه ساز توسعه را دستخوش تغییرات جدی و قابل توجهی کرده است. 

مروارید ادامه داد: رشد افتصادی بسترساز و تسهیل‌گر تحقق توسعه بوده، توجه به پیوست‌های اقتصادی در همه ابعاد مختلف توسعه از جمله فرهنگی٬ سیاسی یا اجتماعی الزامی است، پیوند دوسویه این حوزه‌ها با اقتصاد از یک سو و رابطه آنها با یکدیگر می‌تواند زمینه شکل‌گیری یک جامعه توسعه یافته را محقق سازد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه یافتن الگوهای درست و مبتنی بر مقتضیات بومی برای تحقق پیوند اقتصاد و سایر حوزه‌ها نیازی بنیادین و اساسی است، متذکر شد: در این الگو رابطه میان سه ضلع اصلی پویایی اقتصاد یعنی کارآفرینان و سرمایه‌گذاران٬ بخش‌های قانون‌گذاری و بدنه اجتماعی تبیین می‌شود و هم‌سویی میان این سه ضلع هر گونه خطا و انحرافی را خنثی می‌کند. 

وی افزود: یکی از بخش‌های مهم مورد نظر الگوی یاد شده توجه به ظرفیت فرهنگ در دو حوزه مهم گفتمان‌سازی مسئله اقتصاد و بهره بردن از رونق تولیدات و صنایع فرهنگی است.

مروارید با تاکید بر اینکه فرهنگ به دلیلی ویژگی مهم آن که هم تولید می‌شود و هم مصرف٬ از زمینه اقتصادی شدن ویژه‌ای برخوردار است، یادآور شد: صنایع فرهنگی با همین رویکرد اقتصاد فرهنگی طی 100 سال اخیر نقش مهمی را در اقتصاد جهان ایفا می‌کنند، صنایعی که با بهره‌مندی از داشته‌های هویتی و فرهنگی به خلق و گسترش ایده‌ها در قالب محصولات و خدمات مورد نیاز مردم در عرصه نرم می‌پرازند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: رویکرد اصلی در صنایع فرهنگی برخلاف رویکردهای کهنه هزینه بر بودن فرهنگ و مسائل آن٬ رویکرد مولد و کسب ثروت از طریق داشته‌های فرهنگی است.

وی تصریح کرد: با توجه به شکل‌گیری جامعه اطلاعاتی نوع نیازهای مردم از نیازهای اولیه به نیازهای پیچیده و ثانویه تغییر کرده، بنابراین، رفع این نیازهای ثانویه که بسیاری از آنها ماهیتی فرهنگی و نرم‌افزاری دارند نیازمند بهره‌مندی از ظرفیت صنایع فرهنگی است.

مروارید با بیان اینکه کالاهای فرهنگی برخلاف کالاهای صنعتی در روند تولید بسیار کم هزینه‌تر هستند، اما مورد توجه مصرف‌کنندگان معاصر جهان قرار می‌گیرند، افزود: ‌هم اکنون صنایع فرهنگی درصد قابل توجهی از کل تولید ناخالصی داخلی اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: به عنوان نمونه برنامه‌ریزی برخی از کشورهای همسایه ایران همچون ترکیه یا قطر برای خلق صنایع خلاق یا فرهنگی و کسب درآمد موثر در اقتصاد ملی بسیار قابل توجه است.

وی طرح گذر فرهنگ و هنر را از طرح‌های ابتکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و افزود: ایده این طرح به عنوان مکانی برای ارایه تولیدات هنری و فرهنگی از سوی هنرمندان به مردم با اتخاذ رویکرد ثروت‌آفرینی از طریق فرهنگ و ارتقای سهم فرهنگ و هنر در تولید ناخالصی داخلی ملی در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و واحدهای مرتبط با آن قرار گرفته است.

مروارید بیان کرد: «گذر فرهنگ و هنر» با هدف توسعه کسب و کارهای مرتبط با صنایع فرهنگی٬‌ زمینه‌سازی ارتباط مستقیم مردم یا مصرف‌کنندگان با تولیدکنندگان٬‌ رفع موانع اقتصادی و ساختاری بازار هنر٬‌ شناسایی و ایجاد شبکه‌ای از تولیدکنندگان فرهنگی و هنری و در نهایت کسب سرمایه به جای هزینه کردن سرمایه در الگوی مدیریت فرهنگی مورد پیگیری قرار گرفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: تجربه نشان داده که خودکفایی در هنرها به ویژه هنرهای تجسمی به سرعت شکل می‌گیرد و بر همین اساس «گذر فرهنگ و هنر» به دنبال ایجاد فرصت‌های مناسب در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر است.

وی افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این راستا در گام نخست برگزاری گذرهای فصلی و موقت را در نقاط پرتجمع شهری برنامه‌ریزی کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در گام نخست نمایشگاه «گذر فرهنگ و هنر» با هدف ارائه آثار هنری وابسته به صنایع فرهنگی شامل هنرهایی متنوع چون سفالگری٬‌ نقاشی٬‌ زیورآلات٬‌ کاشی٬‌ هنرهای مرتبط با چرم و پارچه٬ عروسک٬‌ کتاب٬ میناکاری و قلمزنی٬ و چوب در محل کوهسنگی مشهد به عنوان یکی از مراکز مهم و محل تجمع شهروندان و زائران از تاریخ 26 تا 30 مرداد ماه سال جاری برگزار می‌کند. 

مروارید اظهار کرد: حضور نزدیک به 100 هنرمند خراسان رضوی که در قالب 45 غرفه آثار خویش را بدون واسطه به مردم عرضه می‌کند، این موضوع از ویژگی‌های مهم این نمایشگاه است.

وی با بیان اینکه توجه به سلیقه عمومی مردم و ارائه هنرهای کاربردی به معنای هنرهایی که در زندگی روزمره مردم نقش‌آفرین بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرند مورد توجه قرار گرفته، متذکر شد: به این معنی که در مراحل اول به جای پرداختن به کارهای صرفا انتزاعی از ظرفیت هنر در قالب تولید محصولات مورد نیاز مردم در امور جاری بهره گرفت. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان کرد:  ارتباط مستقیم مردم با تولیدکنندگان و هنرمندان و آشنایی آنها با محصولات هنری و فرایند تولید آنها در تغییر نگرش مردم به شیوه مصرف فرهنگی مٰوثر بوده و زمینه بخش اصلاح الگوهای مصرف است، به گونه‌ای که جای امیدواری است که به تدریج به جای اینکه جامعه ایرانی بازار مصرف فرهنگی کشورهای خارجی باشد در گام نخست از صنایع فرهنگی داخلی استفاده کرده و در گام بعد به اقتصاد بین‌الملل و فروش جهانی محصولات خویش بیاندیشند. 

مروارید افزود: ارائه بیش از 700 محصول در قالب‌های گوناگون و بازدید چند هزار نفری در یکی از شلوغ‌ترین بازه‌های زمانی حضور زائرین و شهروندان مشهدی زمینه‌ساز برپایی این نمایشگاه در گام‌های بعدی در دو قالب بازارهای فصلی و موقت نمایشگاهی و بازارهای دایمی هنر در مشهد است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: از دیگر اهداف برپایی «گذر فرهنگ و هنر» نشان دادن ظرفیت تولیدات هنری این استان و ارزش اقتصادی آنها است تا از این طریق سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در حوزه تولیدات هنری تمایل یافته و به این شکل بتوان با تبدیل صنایع و مشاغل خانگی هنری به صنایع بزرگ خلاق٬ گامی بزرگ درراستای تبدیل شدن تولیدات بومی هنری خراسان رضوی به صنعت بزرگ فرهنگی این استان برای بازارهای محلی٬‌ منطقه‌ای٬ ملی و بی‌ المللی برداشت. 

انتهای پیام/ 70031

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *